SJPHKI Suomen sinivalkoisten värien puolesta

Onko se tässä Suomen joukkue Helsingin EM-kisoihin ?

  • Onko se tässä Suomen joukkue Helsingin EM-kisoihin ?

Suomen joukkue 27.06.2012 alkaviin  yleisurheilun  EM-kisoihin Helsinkiin nimetään tulevana sunnuntaina 17.06.2012

Kun valintojen jälkeen käydään joka kerta  valintapolemiikkia, laitan itseni likoon ja valitsen tässä vaiheessa  etukäteen penkkiurheilijan ”virtuaalijoukkueen”. Katsotaan sitten sunnuntaina, kuinka oikeaan valintani osuivat.  Viikonvaihteen lajikarnevaalit ratkaisevat vielä eräisiin lajeihin edustuksen. En muista, että koskaan aikaisemmin vuosittaiset lajikarnevaalit näin monessa lajissa ovat ratkaisemassa valintoja. 

Oman valintani perusteena ovat tämän ja viime kauden tulokset sekä tulosrajavaatimukset.

Kukaan suomalainen ei yllä  3 parhaan joukossa Euroopan yleisurheilutilastoissa tällä hetkellä. Mutta tilastot ovat tilastoja  ja EM-kisoissa taistellaan mitaleista, ei tuloksista.

 

I Miesten joukkue

100 m

Valitaan edustaja, jos  lajikarnevaaleissa joku  juoksee  rajan 10,40/10,50  (Åstrand ei juokse tätä matkaa )

200 m

Jonathan Åstrand

400 m

Valitaan edustaja, jos  lajikarnevaaleissa joku juoksee rajan 46,70/47,00 

800 m

Tommy Granlund (Jos Sandells ei juokse)

1500 m

Niclas Sandells

10000 m

Jarkko Järvenpää (B-rajan alittanut tilastoissa valittaneen)

3000 m estejuoksu

Jukka Keskisalo, Janne Ukonmaanaho (Ukonmaanaho jäänee pois  loukkaantumisen vuksi)

110 m aidat

Joona-Ville Heinä (Lajikarnevaalien voittaja valitaan, jos alittaa ajan 13,80/13,92 ja voittaa Heinän)

400 m aidat

Oskari Mörö (Lajikarnevaalien voittaja valitaan, jos alittaa ajan 51,10/51,50 ja voittaa Mörön)

4 x 100 viesti

Viestijoukkue valittaneen yhdellä varamiehellä näistä (Åstrand ,Hongisto, Rantala, Rantanen, Myllymäki, Ruostekivi)

Korkeus

Oskari Torro

Seiväs

Jere Bergius, Eemeli Salomäki

Pituus

Tommi Evilä, Roni Ollikainen

Kolmaskin valitaan, jos hyppää vähintään 795

3-loikka

Valitaan edustaja, jos  lajikarnevaaleissa joku hyppää  rajan 16,60/16,25  

Kiekko

Mikko Kyyrö

Moukari

Olli-Pekka Karjalainen, Davis Söderberg, Tuomas Seppänen

Kuula

Valitaan edustaja, jos  lajikarnevaaleissa  joku työntää  rajan 19,85/19,30 

Keihäs

Antti Ruuskanen, Ari Mannio, Teemu Wirkkala, Tero Pitkämäki

Näistä kolme valitaan ja yksi varamieheksi

10-ottelu

Sami Itani

 

II Naisten joukkue

100 m

Hanna-Maari Latvala

200 m

Anna Hämäläinen

400 m

Ella Räsänen

800 m

Karin Storbacka (Jos Stocbacka ei tätä matkaa juoksee, Suvi Selenius valitaan)

1500 m

Karin Storbacka

5000 m

Johanna Lehtinen

3000 m estejuoksu

Sandra Eriksson

100 m aidat

Nooralotta  Neziri

Lisää edustajia voidaan valita, jos lajikarnevaaleissa  juoksee rajan 13,35

400 m aidat

Valitaan juoksija, jos juoksee lajikarnevaaleissa  rajan  57,60/58,20

4 x 100 viesti

Viestijoukkue valittaneen yhdellä varajuoksijalla näistä

(Räsänen, Hämäläinen, Laukka, Latvala , Neziri)

Korkeus

Laura Rautanen, Elina Smolander

Lajikarnevaaleissa parempi näistä valitaan

Seiväs

Minna Nikkanen

Pituus

Valitaan edustaja, jos lajikarnevaaleissa hyppää  655/640

3-loikka

Elina Torro, Kristiina Mäkelä

Lajikarnevaaleissa parempi näistä valitaan

Kuula

Suvi Helin

Kiekko

Sanna Kämäräinen, Tanja Komulainen

Moukari

Merja Korpela

Keihäs

Sanni Utriainen, Oona Sormunen

7-ottelu

Niina Kelo

 

Piditkö tästä kirjoituksesta? Näytä se!

0Suosittele

Kukaan ei vielä ole suositellut tätä kirjoitusta.

NäytäPiilota kommentit (3 kommenttia)

Käyttäjän SJPHKI kuva
Seppo-Juha Pietikäinen

Jämsän lajikarnevaalit 16.06.2012

MIEHET, 3-LOIKKA

1. Aleksi Tammentie 16,23 kkk <-- jää 2 cm EM B-rajasta
2. Kristian Pulli 15,48
3. Ville Mylläri 15,46

MIEHET, PITUUS

1. Roni Ollikainen 832 (+2,2)
2. Mikko Kivinen 802 <-- ylitti A-EM-rajan
3. Tommi Evilä 799

Käyttäjän SJPHKI kuva
Seppo-Juha Pietikäinen

Pihtiputaan keihäskarnevaalit 17.06.2012

PIHTIPUDAS

1. Tero Pitkämäki 83,87 < - ei voida jättää EM-joukkueesta

2. Ari Mannio 83,63 <- valitaan EM-joukkueeseen

3. Lassi Etelätalo 82,98

4. Teemu Wirkkala 81,88 <- varamieheksi ?
5. Antti Ruuskanen 81,72 < - valitaan EM-joukkueesen
6. Harri Haatainen 78,09
7. Sampo Lehtola 77,41
8. Mika Aalto 74,99

Käyttäjän SJPHKI kuva
Seppo-Juha Pietikäinen

Tälläisen joukkueen SUL ilmoittaa tänään Euroopan yleisurheiluliitolle.
Miesten heihäsvalinnat päätetään huomenna.

Miehet

200 m: Jonathan Åstrand
1500 m: Niclas Sandells
5000 m: Niclas Sandells
10000 m: Jarkko Järvenpää
3000 m esteet: Jukka Keskisalo
400 m aidat: Jussi Heikkilä
400 m aidat: Petteri Monni
Korkeus: Osku Torro
Seiväs: Jere Bergius
Seiväs: Eemeli Salomäki
Pituus: Tommi Evilä
Pituus: Mikko Kivinen
Pituus: Roni Ollikainen
Kiekko: Mikko Kyyrö
Moukari: Olli-Pekka Karjalainen
Moukari: Tuomas Seppänen
Moukari: David Söderberg
Keihäs: Ari Mannio
Keihäs: Tero Pitkämäki
Keihäs: Antti Ruuskanen
Keihäs: Teemu Wirkkala
Keihäs: Lassi Etelätalo
Kymmenottelu: Sami Itani
4 x 100 m: Suomi: Visa Hongisto, Eetu Rantala, Olli Rantanen, Jonathan Åstrand, plus kaksi juoksijaa pikajuoksukarnevaalien jälkeen sunnuntaina 17.6.
4 x 400 m: Jussi Heikkilä, Petteri Monni, Ville Wendelin, plus kolme juoksijaa pikajuoksukarnevaalien jälkeen sunnuntaina 17.6.

Naiset

100 m: Hanna-Maari Latvala
400 m: Ella Räsänen
800 m: Suvi Selvenius
1500 m: Johanna Lehtinen
5000 m: Johanna Lehtinen
3000 m esteet: Sandra Eriksson
100 m aidat: Nooralotta Neziri
100 m aidat: Elisa Leinonen
Korkeus: Elina Smolander
Seiväs: Minna Nikkanen
Kolmiloikka: Kristiina Mäkelä
Kuula: Suvi Helin
Kiekko: Tanja Komulainen
Kiekko: Sanna Kämäräinen
Moukari: Merja Korpela
Keihäs: Oona Sormunen
Keiihäs: Sanni Utriainen
Seitsenottelu: Niina Kelo
4 x 100 m: Noora Hämäläinen, Hanna-Maari Latvala, Minna Laukka, Maria Räsänen, plus kaksi juoksijaa pikajuoksukarnevaalien jälkeen sunnuntaina 17.6.
4 x 400 m: Ilona Punkkinen, Ella Räsänen, plus neljä juoksijaa pikajuoksukarnevaalien jälkeen sunnuntaina 17.6.

Lisäksi seuraavien urheilijoiden valinta päätetään 24.6. siihen mennessä annettavien näyttöjen ja terveystarkastusten perusteella:

Miehet:

800 m: Tommy Granlund
110 m aidat: Joona-Ville Heinä
Kolmiloikka: Aleksi Tammentie
400 m aidat: Oskari Mörö

Naiset:

200 m: Anna Hämäläinen

Mainos

Netin kootut tarjoukset ja alennukset